PARAFIA ŚWIĘTEJ GERTRUDY I ŚWIĘTEGO MICHAŁA ARCHANIOŁA W TARNOBRZEGU


Strona główna
Z dziejów parafii

Wielowieś - pierwotna nazwa łacińska Magnavilla, według Jana Długosza Wyelyawieś, to stara nadwiślańska osada, założona w XII wieku. Była fundacją rodu Mądrostków. Do czasu zbudowania kościoła należała prawdopodobnie do parafii grodzkiej w Sandomierzu. Już w 1215 roku została erygowana parafia i włączona do archidiecezji krakowskiej. Przez Wielowieś według tradycji przechodzili: św. Jacek, bł. Czesław i św. Królowa Jadwiga. W 1376 roku w czasie wojen z książętami ruskimi wieś doznała klęski. Tatarzy napadając na Sandomierz na łąkach wielowiejskich rozbili obozowiska, ograbili i spalili wieś. W 1543 roku chroniąc się przed "morową zarazą" przez 4 miesiące mieszkał we dworze kasztelan Spytka Tarnowskiego król Zygmunt I Stary z królową Boną, synem królem Augustem, rodziną i świtą dworską. Dwór modrzewiowy spalili Szwedzi w 1656 roku walcząc z wojskami polskimi pod wodzą hetmana Stefana Czarneckiego. Kopisko dotąd istniejące nosi nazwę Królewskiej Kuchni. Wisła wylewając wiele razy niszczyła dobytek ludzi i zalewała domy. Według podań płynęła niegdyś tuż obok wsi. Koćmierzów leżał wtedy na jej lewym brzegu. Od czasu zaborów Wielowieś należała do diecezji przemyskiej - Galicja. W 1861 roku matka Kolumba Róża Białecka założyła w Wielowsi Trzeci Zakon Polskich Sióstr Dominikanek Czynnych. Siostry prowadziły szkoły, opiekowały się chorymi, a w czasie epidemii cholery (1872) grzebały zmarłych. Kaplicę św. Gertrudy - patronki parafii, wybudował włościanin z Koćmierzowa, jako wotum wdzięczności za uwolnienie z niewoli tatarskiej. Do tej kaplicy dobudowywano kolejno drewniane kościoły, które uległy spaleniu. Obecny kościół zbudowano w 1884 roku staraniem ks. Władysława Ciechanowicza, a poświęcono w 1902 roku. Rozbudowany został w 1934 roku. Obok kościoła znajduje się dzwonnica z końca XIX wieku. W kaplicy św. Gertrudy ołtarz uchodzi za "bardzo stary". Stacje drogi krzyżowej pochodzą z 1920 roku. W 1969 roku z parafii Wielowieś wydzielono Sobów i utworzono tam nową parafię. W 1985 roku z wielowiejskiej parafii utworzono parafię składającą się z Zakrzowa i Sielca. Od 1985 roku prowadzi się prace konserwacyjne i remontowe. Z racji pielgrzymki Ojca Świętego św. Jana Pawła II do Sandomierza w 1999 roku położono nową polichromię i odnowiono ołtarze w kościele. Odnowiono otoczenie kościoła, a w 2008 roku wykonano nową elewację świątyni. Wiele uwagi poświęcono modernizacji wnętrza kościoła. W 2009 roku zamontowano elektryczny napęd dzwonów. W 2010 roku Wisła wylała dwukrotnie niszcząc 90% parafii. W 2012 roku wymieniono pokrycie dachowe kościoła na miedziane. Zadanie to zrealizowano przy pomocy finasowej budżetu Województwa Podkarpackiego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz Urzędu Miasta Tarnobrzega. W 2013 roku uzupełniono tynki wewnętrzne zniszczone przez powódź i pomalowano. Wymieniono także główne drzwi do kościoła. W 2015 roku parafia przeżywała jubileusz 800-lecia swego istnienia. Parafia posiada akta parafialne od 1950 roku.



Zobacz galerię zdjęć kościoła ...

Dane teleadresowe

Diecezja Sandomierska, dekanat Tarnobrzeg

PL 39-400 Tarnobrzeg, ul. Piętaka 46, tel. 720 330 330, e-mail: kancelaria(at)parafiawielowies.pl, www.ParafiaWielowies.pl



Wyświetl większą mapę

Nr konta: 82 1240 2744 1111 0011 2260 9009 - cele remontowe kościoła, cmentarz, zbiórka publiczna
W tytule wpłaty piszemy: "Darowizna na cele kultu religijnego". Kwotę tę można odliczyć od podatku w wysokości do 6% dochodu.

Kancelaria parafialna czynna w poniedziałki, wtorki i piątki bezpośrednio po Mszy świętej wieczornej czyli ok. 17:30 lub proszę umówić się telefonicznie: 720 330 330.

Do parafii należą

Tarnobrzeg (ulice): Cicha, Górki, Grobla, Jadasiówka, Jasień, Kopanina, Krańcowa, Lądowisko Jana Pawła II, Matki Kolumby Białeckiej, Nizinna, Nowa, Odwet Jędrusie, Ogródek, Piętaka, Plebańska, Sobowska, Starowiśle, Szklana, Warszawska, Wiosenna, Zaciszna, Zagórze.
Sandomierz (ulice): Koćmierzów, Piaski, Strażacka.

Iloœć wiernych

1515

Odpusty

Świętej Gertrudy (17 marca)
Świętego Michała Archanioła (29 września)

Klasztor

Na terenie parafii znajduje się Klasztor Sióstr Dominikanek - Zgromadzenie Sióstr Zakonu Św. Dominika w Polsce (Siostry Dominikanki), a w nim kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (http://www.dominikanki.pl).



Ciekawe miejsca

1. Lądowisko błogosławionego Jana Pawła II. Tu 12 czerwca 1999 roku wylądował Ojciec Święty Jan Paweł II. Następnie papież udał się na Mszę świętą i spotkanie z wiernymi do Sandomierza.



2. Kapliczka Matki Bożej przy torach



3. Kapliczka przy ulicy Warszawskiej



4. Grób sługi Bożej Matki Kolumby Białeckiej



5. Cmentarz parafialny





Projekt, grafika, programowanie: DW Copyright © 2013-2024 by Parafia św. Gertrudy i św. Michała Archanioła w Tarnobrzegu